Coworking dla Programisty

Nie da się ukryć, że praca zdalna staje się powoli standardem. Jak możemy przeczytać na portalu No Fluff Jobs kandydaci 3 razy częściej aplikują na stanowiska zdalne niż na stanowiska, które mogą znaleźć w ich miejscu zamieszkania. Tendencja ta jest silnie widoczna w obszarze IT. Spośród ludzi pracujących w naszym biurze prawie 90% to programiści. Decyzja o podjęciu pracy w biurze coworkingowym, a nie w domu, podejmowana jest z różnych powodów. 

Jednym z najczęstszych jest brak kontaktu z ludźmi przez większość dnia. Może się to wydawać dziwne i zaskakujące, ale po tygodniu lub dwóch domowej pracy następuje uczucie załamania. 

Innym częstym powodem, dla którego wytrwali domowi pracownicy wybierają coworking są narodziny potomka. Nie oszukujmy się – w IT bardzo ważne jest skupienie, a tego przy nowonarodzonym dziecku niestety nie uświadczymy (chociaż oczywiście zdarzają się takie przypadki)

Brak warunków do pracy to kolejny powód. Często zapomina się o wygospodarowaniu odpowiedniego miejsca w domu/mieszkaniu i tu z pomocą również przychodzi nam strefa do pracy wspólnej. 

Jest jeszcze coś co może na pierwszy rzut oka nie przychodzi nam do głowy, ale większość pracowników IT pracuje na kontrakcie – jest to związane z prowadzeniem działalności gospodarczej lub spółki. Czasami w przypadku rejestracji działalności możemy napotkać problemy z różnych stron: od osoby, która wynajmuje nam mieszkanie, od urzędu skarbowego, że nie mamy stricte wydzielonej przestrzeni w domu, i wiele innych. Każda strefa coworkingowa oferuje możliwość rejestracji działalności pod jej adresem. Jest to o tyle dobra sprawa, że również w przypadku bardziej zaawansowanych firm IT bardziej reprezentacyjny jest adres np. w centrum Katowic, niż ulica, zlokalizowana pośród blokowiska gdzieś na obrzeżach miasta. 

Coworking może być również ciekawym benefitem dla pracownika od pracodawcy. Podczas gdy trend ten na zachodzie już od kilku lat dobrze się rozwija, w Polsce niestety jeszcze raczkuje. Gdy rok temu rozsyłałem próby negocjacji z firmami, które szukały zdalnych pracowników, niestety nikt nie potraktował oferty coworkingu jako coś poważnego. Dzisiaj widzę, że sporadycznie w ogłoszeniach pojawia się taka opcja, jednak jest to ok 1%. Warto jednak pamiętać przy wyborze coworkingu, że często liczą się szczegóły 😉